Blog Layout

Kaj naredim, ko me popadejo skrbi?

vesna@intia.si
»Te dni naj bi užival zasluženi dopust, a me kar naprej preganja tisto, kar preberem in vidim v poročilih. Tudi misli na službo nikakor ne znam izklopiti. Imate kak nasvet zame, kako naj obrnem stvari, da se bom v prostem času lahko sprostil?«

S skrbmi se lahko soočimo na več načinov.
Ena možnost je, da jih namerno gojimo, se jim prepustimo in se skozi čas izčrpamo – kar ne zveni zelo privlačno. Druga pa je, da se jim posvetimo le toliko, da dojamemo njihovo sporočilo, ga upoštevamo, potem pa preusmerimo svojo pozornost
drugam – v tisto, kar je v naši moči, da spremenimo.


Pomembno je, da najprej poskrbite zase - da se dobro počutite v svoji koži, saj se pot do globoke sproščenosti začne v telesu in se širi v čustva in misli. Kako? Sledite tem 4 korakom:

1. Aktivirajte svoje telo. Vsaj eno do dve uri na dan se aktivno gibajte: hitra hoja, tek, hoja navkreber, plavanje … Izpostavite se vetru, soncu, dežju,      preznojite se. Začutite svoje telo, privoščite mu veliko sveže bistre vode, lahke sočne žive hrane in krepčilnega spanca. Mnogi strahovi in skrbi se          rodijo iz utrujenosti, zato je prvi korak k sproščenosti, da se globoko spočijete.

2. Pozornost usmerite na dihanje. Ko vas prežamejo slabe misli in težki občutki, se vzravnajte, vdihnite s trebušno prepono in štejte do pet, zadržite in štejte do tri, izdihnite in štejte do osem. Ponavljajte z zaprtimi očmi. Še posebej blagodejno je globoko dihanje v naravi – ob drevesu, v gozdu, ob reki, jezeru, morju … Občutite, kako svež zrak prodira skozi vaše nosnice in poživlja telo in duha. Tako najmočneje začutite moč sedanjega trenutka, tukaj in zdaj.

3. Občutite in zapišite, za kaj vse ste hvaležni. Kaj vzbuja hvaležnost v vašem srcu? Kaj je tisto, čemur se čudite, kaj vas navdušuje in razveseljuje? Česa si ne želite več jemati za samo po sebi umevno? Hvaležnost usmeri našo pozornost na tisto, kar je; hvaležnost raztopi strahove in razblini odvečne skrbi. Vsak večer, vsako jutro, minutka za hvaležnost.

4. Odložite telefon. Sporočila preglejte le enkrat na dan, v sredini dneva, sicer pa si oddahnite od novic in družabnih omrežij. Namesto ekrana si privoščite branje prave knjige, natisnjene na papirju – take, ki vas sprosti, razvedri in vas morda kaj novega nauči. 


Vi ste tisti, ki izbirate, kaj vnašate v svoje telo in misli.

Naj bo prosti čas zares vaš, posvetite se vsemu, kar vas razveseljuje in napolnjuje z življenjsko energijo.

Imate tudi vi težavo, na katero želite odgovor in nasvet? Pišite nam!



By Vesna Savarin 08 Mar, 2023
Ujeti v vsakodnevni ritem obveznosti in doseganja ciljev? Razdražljivi, sitni, naveličani? Več kot le utrujeni, izžeti in izčrpani?
By vesna 30 Nov, 2021
Kje tiči bistvo? Poslušanje je srž dobrega sporazumevanja.  Predpostavka za to, da nas drugi slišijo je, da mi poslušamo njih. Mi naredimo prvi korak in s tem pokažemo zrelost in pripravljenost na celovit pogovor. Ko je človek zares slišan in viden, se v njem sprosti največji potencial, pogovor steče globlje in izmenjajo se sporočila z večjim pomenom. Zato je poslušati vredno in smiselno. Poslušanje je izraz naklonjenosti: ko poslušate, ste sogovorniku na voljo, osredotočeni ste nanj in mu sporočate: »Mar mi je za vas!« Zato je poslušanje dejanje ljubezni.
By vesna 28 Nov, 2021
Imate občutek, da ste žrtev nezdrave komunikacije – doma ali pa v službi? Čutite, da niste slišani in upoštevani?  Si želite prijaznejših pogovorov, brez vzbujanja občutkov krivde in sramu? Torej bi vam prav prišel komunikacijski detoks!
Share by: